Indie Spirit Awards , är prisutdelningen för oberoende filmer exklusivt tillägnad oberoende filmskapare. De 37:e Film Independent Spirit Awards har tillkännagett listan över nomineringar i olika kategorier den 14 december.
Tillkännagivandet gjordes av Beanie Feldstein, Regina Hall och Naomi Watts genom videokonferens.
Läs vidare för att se hela listan över nominerade till Indie Spirit Awards 2022!
Indie Spirit Awards 2022: Kolla in hela listan över nomineringar
Vinnare av Spirit Awards som utses av Film Independent-medlemmar kommer att hedras med utmärkelserna 6 mars 2022 . Evenemanget kommer att sändas IFC i USA.
Filmer som har en budget på 22,5 miljoner USD eller mindre är berättigade till utmärkelserna. Under de senaste åren har Spirits utökat sin omfattning och inkluderar nu även tv-produktioner.
Nu är det ett bra tillfälle att påminna dig om att du bör gå med #FilmIndependent eller förnya din #Medlemskap senast den 21 december (nästa vecka!) för att få nominerad #screeners och #RÖSTA för #SpiritAwards händer söndagen den 6 mars @IFC ! Läs mer + gå med eller förnya idag: https://t.co/DBGk8zqkbq pic.twitter.com/MoqybHSdyc
— Film Independent (@filmindependent) 14 december 2021
I år kommer prisceremonin att hållas personligen eftersom den förra året hölls praktiskt taget på grund av covid-19.
Nedan är den kompletta listan över nominerade för olika kategorier:
Bästa egenskapen
Till Chiara
Kom igen
Den förlorade dottern
Nybörjaren
Zola
Bästa regissör
Janicza Bravo, Zola
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter
Lauren Hadaway, nybörjaren
Mike Mills, kom igen
Ninja Thyberg, Pleasure
Bästa manliga huvudroll
De #SpiritAwards Nominerade till #Bästa Manliga Lead är: Clifton @ccollinsjr ( #Jockey ), @FrankieFaison ( @KillingofKCFilm ), @MichaelGreyeyes ( #WildIndian ), #DoDirect ( @SvanSångfilm ) och @SimonRex ( #RedRocket ).
— Film Independent (@filmindependent) 14 december 2021
Clifton Collins Jr., Jockey
Frankie Faison, Killing of Kenneth Chamberlain
Michael Greyeyes, vildindian
Udo Kier, Svanesången
Simon Rex, Red Rocket
Bästa kvinnliga huvudroll
Isabelle Fuhrman, Novisen
Brittany S. Hall, testmönster
Patti Harrison, Tillsammans
Taylor Paige, Zola
Kali Reis, Catch the Fair One
Bästa kvinnliga stödjande
De #SpiritAwards Nominerade till #BestSupportingFemaie är: #JessieBuckley ( @TheLostDaughter ), #AmyForsyth ( #Novicen ), #RuthNegga ( #Godkänd ), #RevikaAnneReustle ( #Nöje ) och #SuzannaSon ( #RedRocket ).
— Film Independent (@filmindependent) 14 december 2021
Jessie Buckley, Den förlorade dottern
Amy Forsyth, nybörjaren
Ruth Negga, Passerande
Revika Reustle, Nöje
Suzanna Son, Red Rocket
Bästa manliga biträde
Colman Domingo, Zola
Meeko Gattuso, ärans drottning
Troy Kotsur, CODA
Will Patton, Sweet Thing
Chaske Spencer, vild indian
Bästa manus
Nikole Beckwith, Tillsammans
Janicza Bravo, Jeremy O. Harris, Zola
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter
Mike Mills, kom igen
Todd Stephens, Svanesången
Bästa första manus
Lyle Mitchell Corbine, Jr., Wild Indian
Matt Fifer; Berättelse av Sheldon D. Brown, Cicada
Shatara Michelle Ford, Testmönster
Fran Kranz, Mass
Michael Sarnoski; Berättelse av Vanessa Block, Michael Sarnoski, Pig
Bästa första funktionen
7 dagar
Ropa
Drottning av ära
Testmönster
Vild indian
John Cassavetes Award
Cryptozoo
Jockey
Shiva baby
Söt sak
Det här är inte en krigshistoria
Bästa kinematografi
Till Chiara
Blå Bayou
Människorna
Godkänd
Zola
Bästa dokumentär
Uppstigning
Fly
I samma andetag
Procession
Soul sommar
Bästa redigering
Till Chiara
Ingenstans Inn
Nybörjaren
Zola
Mordet på Kenneth Chamberlain
Robert Altman-priset
Massa
Bästa internationella film
De #Nominerade för #Bästa internationella film är: #Fack No6 (Finland 🇫🇮), #Kör min bil (Japan 🇯🇵), #Parallella mödrar (Spanien 🇪🇸), #Pebbles (Indien 🇮🇳), #lilla mamma (Frankrike 🇫🇷) och #Böner för de stulna (Mexiko 🇲🇽). #SpiritAwards
— Film Independent (@filmindependent) 14 december 2021
Fack nr 6
Kör min bil
Parallella mödrar
Småsten
Lilla mamma
Böner för de stulna
Producers Award
Brad Becker-Parton
Pin-Chun Liu
Lizzie Shapiro
Award för någon att titta på
Alex Camilleri, Luzzu
Michael Sarnoski, gris
Gillian Wallace Horvat, I Blame Society
The Truer Than Fiction Award
Angelo Madsen Minax, North By Current
Jessica Beshir, Faya Dayi
Debbie Lum, försök hårdare!
TV-kategorier
Bästa nya icke-manus- eller dokumentärserie
Svart och saknad
Choe Show
Damen och Dalen
Kärnfamilj
Philly D.A.
Bästa nya manusserie
Blindfläckar
Det är en synd
Bokningshundar
Underjordiska järnvägen
We Are Lady Parts
Bästa kvinnliga prestation i en ny manusserie
Hjälp Mbedu, The Underground Railroad
Anjana Vasan, We Are Lady Parts
Jana Schmieding, Rutherford Falls
Jasmine Cephas Jones, Blindspotting
Deborah Ayorinde, DEM: Förbund
Bästa manliga prestation i en ny manusserie
Lee Jung-jae, Squid Game
Olly Alexander, det är synd
Michael Greyeyes, Rutherford Falls
Murray Bartlett, The White Lotus
Ashley Thomas, DEM: Förbund
Bästa ensembleroll i en ny manusserie
Bokningshundar